Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wymiana z Francją 2004

wym fr 04W listopadzie 2003 roku Liceum Ogólnokształcące Nr III nawiązało kontakt ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzyki i Teatru "ACAMTARE" w Albertville. Okazało się, że młodzież polska i francuska ma bardzo podobne zainteresowania, a ich prawdziwą pasją jest teatr. Opiekunowie obu grup (Alicja Samot i Michel Mady) przesłali sobie nawzajem kasety video z nagranymi fragmentami wystawianych spektakli i innych form działalności młodzieży, co zaowocowało podjęciem decyzji o realizacji wspólnego projektu. Ustalono również, że pierwsze spotkanie obu grup nastąpi w Albertville w dniach 18 - 26.09. 2004. Ponieważ tematem przewodnim projektu był teatr, młodzież z obu krajów przygotowała spektakle, które zaprezentowała podczas wymiany w Albertville i Ostrowcu.

W przypadku naszych uczniów było to widowisko słowno - muzyczne poświęcone twórczości Jacques`a Brela w 25 rocznicę jego śmierci i w związku z ogłoszonym we Francji i Belgii "Rokiem Brela". Spektakl był od początku do końca dziełem uczniów, którzy sami napisali scenariusz na podstawie powieści O. Todd`a, sami je wyreżyserowali, dobrali odpowiednie piosenki i wykonali dekoracje. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu był Adrian Morgaś, a wykonawcami uczniowie klas 3B i 3F.

   

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://mta-sts.broniewski.ostrowiec.pl/images/2012/wym_fr/wym_fr_04


W programie naszego pobytu w Albertville, oprócz spektaklu w języku francuskim poświęconego J. Brelowi, znalazł się również program artystyczny w wykonaniu uczniów będących członkami Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca prowadzonego przez panie Grażynę Chudzińską i Alicję Młynarczyk. Widowisko to było niekonwencjonalną lekcją historii ojczystej, opisującą trudne losy Polaków na drodze do niepodległości za pomocą polskiej pieśni, melodii i tańca. Wyznając zasadę, że żadna sztuka nie działa tak silnie jak sztuka ludowa, młodzi ludzie w ten właśnie sposób promowali polskość, wpisując się tym samym w obchody Polskiego Sezonu Kulturalnego we Francji "Nova Polska".

   

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://mta-sts.broniewski.ostrowiec.pl/images/2012/wym_fr/wym_fr_04/01

 

Publiczność w Albertville i goście zgromadzeni na Festiwalu Teatrów Amatorskich w Cruseilles owacją na stojąco podziękowali naszej młodzieży za występ, bardzo udany zarówno pod względem językowym jak i artystycznym.

Pisali o nas...

"Le Dauphiné Libéré" 4 października 2004 - ...W Sali Maistre, młodzi Polacy z Liceum Broniewskiego z Ostrowca zachwycili publiczność swoim spektaklem. W pierwszej części oddali żarliwy hołd J. Brelowi w 25 rocznicę jego śmierci. Następnie zespół folklorystyczny oczarował widzów żywiołowymi tańcami. Taki wieczór chciałoby się oglądać częściej. Wymiana z grupą teatralną ACAMTARE okazała się wielkim sukcesem.

"Le Dauphiné Libéré" 7 października 2004 - ...To właśnie wyjątkowe życie J. Brela, za sprawą młodych Polaków pozostawiło swój ślad w Sali Maistre w 25 rocznice jego śmierci. Zaproszeni przez grupę teatralną ACAMTARE uczniowie Liceum Broniewskiego z Ostrowca zachwycili publiczność swoim spektaklem. Pierwsza część była hołdem złożonym J. Brelowi, przypominającym najważniejsze wydarzenia z jego życia, z przejmującą interpretacją kilku jego piosenek przez młode dziewczęta, których głosy poruszyły serca widzów. Marika Chudzińska, Agnieszka Orłowska i Magdalena Ceglińska zaśpiewały z pasją i imponującą techniką "Cukierki", "Amsterdam", "Gdy ma się tylko miłość", "Walca na tysiąc par". Następnie śpiewające dziewczęta i tancerze w ładnych, barwnych strojach zaprezentowali piękne tańce ze swojego kraju. Po zakończonym spektaklu, publiczność kilkakrotnie wywoływała na scenę młodych ludzi, aby przedłużyć jeszcze ten bardzo piękny wieczór.